Tere armas külaline!
Oled sattunud lugema Saue küla MTÜ internetipäevikut. Siin saad tutvuda Saue küla ajalooga, meie küla inimestega, nende saavutuste ning tegemistega. Siia paneme üles ka külakoosolekute protokollid ning anname teada tulevatest külakoosolekutest ja –üritustest. Samuti toome teieni ajakirjanduses ilmunud artiklid meie küla kohta ning hoiame külarahvast kursis kõige sellega, mis seotud meie küla elu-oluga ning võib külaelanikele huvi pakkuda.
Saue küla MTÜ loodi 2007. aastal koondamaks Saku valla ääremail Saue (vahepealse nimega Kanama) külas elavaid inimesi.

Niisiis selguse huvides: alates 1. jaanuar 2014 ennistati külale SAUE nimi.



17 mai 2009

Linnuvaatlusest meie külas- seekord kohe päris põhjalikult...

... ja anname sõna spetsialistidele, ornitoloogiliste uuringute tegijatele Eet ja Aarne Tuulele.

Kindlasti on osa Saue küla elanikest viimaste aastate kevadhommikutel märganud, et varajastel hommikutundidel kaks tundmatut meest aeglaselt piki külatanumat kõnnivad. Koerad klähvivad, võõrad seisatuvad, sirgeldavad midagi paberile, haaravad siis binoklid, kiigates küll maha, küll taevasse. Hea, et suisa aknast sisse ei vaata! Ja jälle kantakse midagi mingile skeemile. Kahtlased tegelased - igatahes! Mitme kohaliku elanikuga oleme siiski veidi ka juttu puhunud ja nemad enam nii ei arva. Isegi oodatakse veidi, otsekui kevadekuulutajaid. Ent kuna Saue küla MTÜ omab internetis sisukat kodulehte, siis on nüüd hea võimalus end tutvustada.
Oleme isa ja poeg, Eet ja Aarne Tuule, ning tegeleme ornitoloogiliste uuringutega. Peale Saue küla liigume me Kanama, Alliku, Vanamõisa; Valigu, Jõgisoo, Rahula, Aasu ja Üksnurme mail üpris laialt ringi. Selles, et Kekkonnaameti poolt tellitud linnu-uuringu nimetuseks on "Saue kultuurmaastiku haudelinnutiku seire", on oma põhjus. Nimelt tegi vanem meist enam kui 50 aasta eest oma linnuvaatlustega algust just Kanamal ja Saue külas. Kohalikul linnustikul on õnnestunud siiamaani silma peal hoida, kusjuures aja jooksul on vaatlusala tublisti suurenenud.

Ent mingem uuesti Saue külla (muide, oleme 100 % selle ajaloolise nimetuse pooldajad!). Joondu, valvel! Järjest loe! Need käsklused sulisriigis ei kehti ja sestap peame me selle töö lindude eest ise ära tegema. Kuna osa linnuliike alustavad pesitsemist väga varakult (näiteks ronk, käbilinnud) ja hilised rändelt saabujad alles juunis (näiteks rukkirääk, roo- ja ritsiklinnud), siis venib kogu haudelinnutiku loenduseks sobilik periood kolme kuu pikkuseks. Selle aja jooksul tuleb meil kaartidel täpselt paika pandud loenduslõigud ehk transektid mitu korda läbida ja kõik parajasti pesitsemisega seotud linnupaaride asukohad tingmärkidega välikaartidele kanda.

Näiteks mullu registreerisime Saue külas pesitsejatena 46 liiki ning haudelinnustiku asustustiheduseks kujunes veidi üle 1000 paari/km*^2 * kohta. Ülekaalukalt arvukaim oli metsvint, järgnes punarind ning kolmandat ja neljandat kohta jagasid pruunselg-põõsalind ja rohevint. Suve lõpupoole on meil ka käesoleva aasta andmed tabelis ja siis võiks neid varajasemate tulemustega võrrelda.

Välitööde lõppedes võime nentida, millise liigi käsi (vabandust - tiib) käib hästi, millisel mitte. Saue küla lindude eri aastate asustustiheduse analüüs peegeldab näiteks sedagi, kuidas Tallinna lähiümbruse hoogne valglinnastumine (mis nüüd mõneks ajaks ehk küll aeglustub) lindudele mõjub: kes jäävad, kes kaovad. Oma rolli hakkab mängima muidugi jätkuv ja üha intensiivistuv kliima soojenemine. Saue küla ise ja selle linnustik on poole sajandiga palju muutunud ning teie koduküla edaspidises kujunemises on aga väga suur osa kogu külarahva suhtumises lindudesse ja loodusesse üldse. Kas poisid linnupesi rüüstavad, kas hulkuvaid kõutse ringi hiilib, kui palju põõsaid-hekke veel külla jääb, kas mõni iidne pesõõnsustega puu ka veel püsima jääb?

Saue küla heakorrastatusest ja nendest inimestest, kellega vestelnud oleme, on meile igati meeldiv mulje jäänud. Seepärast oleme küla tuleviku suhtes optimistlikud ning ootame tagasisidet. Kui huvitutakse veel mingist teabest, näiteks küla lindudest - kes pesitsevad, kui arvukalt jms, siis paluks sellestki teada anda. Meie vastus võib esialgu aga viibida, sest linnu-uurijatel on alanud aasta kiireim aeg ning käed (ka jalad ja pea) on tööd täis.

Lõpetuseks kõigepealt üks küsimus meie poolt: kas on keegi Saue külas kodukakku näinud või kuulnud? Kas tänavu ja kui varem, siis millal? Vanasti oli kodukakk külas iga-aastaseks pesitsejaks, kuid nüüd on ta Saue ümbruskonnas väga haruldaseks muutunud. Hiljuti saime aga liigi võimaliku esinemise kohta siiski teate. Muide, kodukakk on Eesti Ornitoloogiaühingu poolt tänavu aastalinnuks kinnitatud.

Meie ja teiste Tallinna ja Harjumaa linnuhuviliste vaatlusi ning linnuriigi hetkeseisu kajastavat linnublogi saab lugeda aadressil http://www.tallinna-linnuklubi.ee

*Eet Tuule
eet@tallinna-linnuklubi.ee

*Aarne Tuule
aarne@tallinna-linnuklubi.ee

Ja kel nüüd meie kandi lindude vastu suurem huvi tekkis,
siis toimub 24. mail 2009 Metsanurme - Üksnurme - Metsanurme matkarajal LINNULAULUMATK. Kogunemine Metsanurme Rehetoas ehk külakeskuses kell 4.45, teele asutakse kell 5 (ikka hommikul:-)). Teadjateks saatjateks on matkal Eet ja Aarne Tuule Tallinna Linnuklubist.
Koerad ja käimiskepid seekord koju jääta, et saaks igat olulist häält hoolega kuulda.

PS! Foto selle loo juurde on teinud Siim Artur, aga kindlasti soovitab blogihaldur sellelt lehelt astuda edasi ja kaeda sisse Aarne Tuule imelisse fotoblogisse (lingi leiate loo keskelt, tema nimele klikkides)- sealt leiate eest imeilusad loodusfotod!

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Tõesti ilusad fotod ja põnev ka teada, mis linnud siin meie külas elavad! Kakku pole aga küll näinud/kuulnud!